30 august 2007

Kujukesesõda vol 2

Et siis teise poole puuslik seekord. Meie kauaoodatud, - igatsetud Vabaduse sammas valiti lõpuks välja. See sammuke, milleni vana Wabariigi ajal ei jõutudki. Iseasi on loomulikult see, kas praegune valik on põhjustatud aprilli järelloksumistest, elu loomulikust arengust või kellegi suvast. Olgu tegemist millega tahes, pean tunnistama, et mõttes ohkan minagi ja ütlen : "Oli ka viimane aeg".

Et siis meie vabaks saamine ja vabana olemise tähise välimus on nagu ta on. Rist mõjub hauatähisena ja leina sümbolina. Rist oli see, mille nimel sajandeid tagasi meie esiisade vabadus võeti. Vabadusrist on varem kasutatud ning igav. Vabadusrist sümboliseerib vaid Vabadussõda.

Ometigi on tegemist täiesti tõsiselt võetava kavandiga. Konservatiivne ja tagasihoidlik ja seega ei tekita võõristust. Mis veelgi olulisem, ei ole tegemist modernse monstrumiga. Lillede asetamiseks ja pildi tegemiseks sobib palju paremini kui mõni nurgeline klaaskuubik. Ei maksa unustada ka meie viimase asja tippsaavutusi metallitöö ja betoonivalamise aladelt. Kuigi tõepoolest, erilisi tundeid ta just ei tekita. On siis tegemist pigem kohaga, langenuid ja kaotatud mäle(s)tada, kui võidu sümboliga? See ei ole tänapäeva moodses maailmas sugugi vastuvõetamatu idee.

Ainuke vastuvõetamatu detail on risti sees asuv Eesti kontuur. Nimelt, kas see pole mitte Eesti eest langenud meeste mõnitamine, kui kujutada köndistatud riiki? Kui on tegemist peamiselt Vabadussõjaga temaatikaga, kas siis poleks mitte õigem kujutada piiri sellisena nagu ta välja võideldi? Tartu rahu on jätkuvalt see, millest me oma riikluse algust loeme. Aga milleks üldse riigi kontuur? Mida see sümboliseerib? Ühe variandi järgi kardetavat tagurlust ja rahvusromantilist versiooni ajaloost. Teine pakub välja oma olemuse unustamise ja minevikule sülitamise.

Keskseks siduvaks sümboliks võiks pigem olla Vabadusristilt tuntuks saanud soomuskäsi ja E täht. Minu pisikese isikliku arvamuse kohaselt sümboliseeriks võitlusi selle ülima eest kõige paremini just seesama tuntud lahendus. Oma riigi, rahva ja vabaduse eest on alati oldud valmis võitlema, miks ei võiks olla see kujutatud ka sambal? Ühendaks ometigi ju enam kui tükike kaarti.

6 kommentaari:

Hannes ütles ...

ma mäletan et just paar päeva tagasi kirjutas Andrus Kivirähk delfis sellest suht huvitavalt, soovitan, otsi ja loe. Minu arusaam on sellest asjast selline, et taoline monument ei tohiks olla midagi mida kõik lihtsalt suudavad taluda. See peaks olema midagi sellist mille üle uhke olla.

Kari ütles ...

ma ei leidnud seda sinu kiidetud artiklit. ehk refereerid?

mihuke see meie puuslik peaks siis olema? kivirähki tsiteerides : " kaks vaprat sangarit saeksid siis seal posti otsas kisendavat tiblat kahemehesaega pooleks."

Anonüümne ütles ...

Eks varsti on siis jälle mässu ja gaasihinna pärast narveerimist oodata, kui vene poliitikutele ei peaks monument meeldima või nende käsilastele siin.

Anonüümne ütles ...

hea algus

Anonüümne ütles ...

Amiable fill someone in on and this post helped me alot in my college assignement. Thank you on your information.

Anonüümne ütles ...

vaga huvitav, aitah